[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
عضویت در انجمن::
فعالیت های انجمن::
دو فصلنامه::
کارگاه های آموزشی::
کنگره ملی::
اخبار و رویدادها::
خبرنامه (ماهنامه)::
گالری تصاویر::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
پیوندها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نماد اعتماد الکترونیک
..
چهارمین کنگره ملی انجمن علمی روانشناسی خانواده ایران
..
:: حفظ آرامش و نشاط معنوی، لازمه تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/25 | 
دکتر غلامعلی افروز (عضو هیات مدیره انجمن علمی روانشناسی خانواده ایران) در ارتباط با تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام کرونایی در گفتگو با ایسنا با اشاره به شیوع ویروس کرونا  در ایران و جهان نکات زیر را مطرح نمودند:
 

دکتر غلامعلی افروز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه نتایج مطالعات حاکی از آن است که افراد با نشاط معنوی و گشاده رویی و تبسم بندرت به نارسایی ها و عفونتهای لثه دچار می شوند، در ادامه اظهار کرد: در خصوص مسائل مختلف زیستی هم چنین است به عبارتی افراد مضطرب، پرتنش با میزان زیاد احساس نا امنی و روانی بیش از دیگران به آسیب های زیستی، تنفسی و قلب و عروق دچار می شوند.

وی با تأکید مجدد بر اینکه بدن افراد مضطرب در برابر عفونت ها آسیب پذیرترند، افزود: این موضوع در بحث روان تنی (سایکوسوماتیک) جای دارد؛ به عبارتی شرایط روانی ما بر بدن اثر می گذارد و بر عکس روان ما شرایط بدنی ما را رقم می زند هر چه مقاومت روانی، نشاط معنوی، امید آفرینی و مثبت اندیشی بیشتر باشد و اهل بخشایشگری، بخشندگی، خیر و خیرآفرینی باشیم به تلاش یدیگر اهمیت دهیم و نتیجه را به خدا واگذار کنیم (اهل توکل بودن) بدن افراد در برابر آسیبها مقاومتر می شود.

وی با بیان اینکه استرس، تنش ها و واکنشهای هیجانی سلولهای بدن را سست می کند، در ادامه خاطرنشان کرد: در این وضعیت سربازان سلولی بدن انسان انگیزه مقاومت در برابر تهاجم عفونت ها را به حداقل می رساند. ثابت شده است که احساس یأس و نا امیدی و دلمردگی انرژی حیاتی را به حداقل می رساند.

افروز با تأکید بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی بخصوص در این ایام افزود: اما شایسته است که در این دوران از کلام مضطربانه و شایعات پرهیز کرد، به آمار نادرست و شایعات توجهی نکرد چون شایعات ساخته و پرداخته افراد برای واکنشهای هیجانی مردم ساخته می شود و مردم ساده را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: در این دوران باید همواره کوشید در خانواده و در ارتباط با اعضای خانواده و دیگران اعم از حقیقی و مجازی مثبت اندیش و امید آفرین بود و با گشاده رویی و توکل بر خداوند علیم، حکیم آمادگی روانی خود و دیگران را افزایش داد.

این استاد دانشگاه تهران با تأکید بر تحکیم پیوندهای عاطفی در خانواده گفت: در این ایام باید با کودکان با زبان تأیید، تکریم و ترغیب ارتباط برقرار کرد، تحرکات خانوادگی را افزایش داد و به تلاش یکدیگر اهمیت داد، خاطرات خوش را نقل کرد و با خواب خوب و نشاط سنگری در برابر همه آسیب ها از جمله کرونا ایجاد کرد.

افروز تصریح کرد: باید همواره بخاطر داشت هر شخصی را که ملاقات می کنید احتمال دارد نادانسته یا ناخواسته، بالفعل یا بالقوه در معرض یا ناقل ویروس کرونا باشد، اما اکثریت مردم لزوماً ناقل نیستند؛ مرگ و میر همیشه بوده و هست اما نباید پیش از آمدن مرگ خود را نابود کنیم. کسانی که امید را از دست می دهند به پوچی می رسند و مرگ روانی خود را رقم می زنند.

وی ادامه داد: شایسته است ضمن رعایت اصول بهداشتی در نهایت آرامش، متانت و احترام و گشاده رویی با افراد ارتباط برقرار کرد از واژه های منفی و واکنشهای هیجانی پرهیز کرد تا بدین ترتیب صبوری و تاب آوری افراد افزایش یابد.

وی با توصیه به اینکه صبوری و تاب آوری خود و اطرافیان را با خواندن حمد و ۱۱ سوره و تلاوت قرآن افزایش دهیم، گفت: میزان تاب آوری به باور قلبی افراد بر می گردد افراد با اقتدار و نشاط روانی مقاومت بیشتری هم دارند.

افروز در ادامه توصیه کرد که در این ایام یک ساعت پیش از ساعت ۱۲ با چندین جمله مثبت به رختخواب بروید، روزانه حداقل ۷ لیوان آب گرم بنوشید، دستها را مرتب با آب و صابون شست و شو بدهید، پیش از خواب شبانه و صبح پس از بیدار شدن از خواب گلو را با محلول آب نمک شست و شو دهید و صبح با نشاط و امید از خواب برخیزید.

وی با بیان اینکه باید در این دوران قدر روزها را دانست و این ایام را با اضطراب و نا امیدی به شب نرسانیم، افزود: افراد خوشبخت از صبح احساس آرامش می کنند.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه لحظه های امروز آرامش را ایجاد می کنند، گفت: خوشبختی در مقصد نیست، در مسیر است؛ بجای تفکر به نتیجه باید به تلاش ها بها داد که در این صورت است که قدرت تاب آوری و صبوری افراد به اوج می رسد.

افروز با تأکید مجدد بر اینکه مثبت اندیشی بدن را در برابر بسیاری از آسیب ها از جمله کرونا مصون نگه می دارد، خاطرنشان کرد: البته عوامل دیگری چون تغذیه و رعایت نکات بهداشتی در این باره بسیار تأثیرگذار است، احساس امنیت درونی بدن را در برابر حملات عوامل بیگانه مقاومتر می کند.

به گفته وی، یأس و نا امیدی فرد را به پوچی می رساند و فرد از درون آسیب پذیر می شود.

لینک خبر 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 677 بار   |   دفعات چاپ: 206 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن علمی روانشناسی خانواده ایران Family Psychology Association of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4540